Co jeszcze przeczytać?

Co jeszcze przeczytać?

Co warto przeczytać dla własnego rozwoju osobistego i zawodowego. Sprawdź naszą listę rekomendacji, która jest wyjątkowa, bo zawiera opis z jakiego powodu przedstawiamy daną książkę.

W ten sposób wybierzesz to, co jest Ci w danym momencie potrzebne. Zapraszamy. Książki rekomendowane przez Macieja Bennewicza

1 Malcolm Gladwell Błysk! Potęga przeczucia Zbiór inspirujących doniesień naukowych zebranych przez znanego dziennikarza dotyczących opowiadający o potędze pierwszego wrażenia, o potędze intuicji, która w mgnieniu oka, często bez udziału świadomości czy rozumu analitycznego pozwala podejmować trafne decyzje. Jak działa nieświadomość oraz intuicja?

2 Malcolm Gladwell Punkt przełomowy Punkt przełomowy to moment zmiany. Istota osobistego lub zespołowego coachingu. Jak to się dzieje, że jakiś dodatek do ubioru, książka, powiedzenie czy sposób zachowania stają się modne? Jak manipulują nami media, politycy i znajomi? Jak wywierać wpływ na ludzi? Autor książki opisuje w jaki sposób ów magiczny punkt – punkt przełomowy wpływa na radykalna zmianę jakości, na sukces i ponadprzeciętny wynik? Jak pomysł kilku osób staje się trendem lub nagonką?

3 Malcolm Gladwell Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu Autor na podstawie zebranych badań przedstawia mechanizmy, które sprawiają, że niektórzy ludzi wychodząc po za utarte stereotypy odnoszą sukces. Czym jest postawa sukcesu? Co jest sprzyja? Jakie badania dowodzą siły mechanizmów sukcesu?

4 Anthony de Mello Przebudzenie Jezuita, terapeuta, mistyk – jego książki, po śmierci kapłana, uznali za niekatolickie i nieodpowiednie dwaj papieże – Wojtyła i Ratzinger. Dlaczego? Gdyż przebija przez nie równość każdej wiary wyrażająca podziw dla natury, szacunek dla odmienności i sprzeciw wobec wartości konsumpcyjnych. De Mello ponadto, choć nie wprost, odrzuca drogę kościoła jako jedyną drogę do zbawienia. Każdy powinien obrać drogę osobistą, co więcej możliwe jest oświecenie, przebudzenia już za życia, wbrew temu, o czym naucza oficjalny kościół. Przebudzenie to swoisty kanon i w istocie pierwszy krok do przebudzenia z matrixu.

5 Anthony de Mello Śpiew ptaka Jezuita, terapeuta, mistyk – jego książki, po śmierci kapłana, uznali za niekatolickie i nieodpowiednie dwaj papieże – Wojtyła i Ratzinger. Dlaczego? Gdyż przebija przez nie równość każdej wiary wyrażająca podziw dla natury, szacunek dla odmienności i sprzeciw wobec wartości konsumpcyjnych. De Mello ponadto, choć nie wprost, odrzuca drogę kościoła jako jedyną drogę do zbawienia. Każdy powinien obrać drogę osobistą, co więcej możliwe jest oświecenie, przebudzenia już za życia, wbrew temu, o czym naucza oficjalny kościół. Śpiew ptaka – to książka metaforyczna, jak większość prac i kazań de Mello. Przyjemna i inspirująca w czytaniu. Kanon.

6 Arnold Mindell O pracy ze śniącym ciałem Książka jednego z najwybitniejszych psychologów współczesnych kontynuatora myśli C.G. Junga – wprowadzenie do koncepcji „śniącego ciała”, czyli naszych nieświadomych motywacji w życiu codziennym

7 Arnold Mindell Praca nad sobą samym Kolejna pozycja znanego psychologa nastawionego na terapię prowadzącą do konkretnych rozwiązań. Wprowadzenie do teorii proces work, czyli metody pracy terapeutycznej zaproponowanej przez Mindlla w latach 80- tych XX wieku. Arnold Mindell Tyłem do przodu Psychologia zorientowana na proces jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się kierunków psychoterapii w Polsce i na świecie. Nawiązuje do tradycji analitycznej i humanistycznej. Proponuje skuteczne i praktyczne rozwiązania dla podstawowych zastosowań psychoterapii: leczenia zaburzeń osobowości, pracy z dolegliwościami fizycznymi o podłożu psychicznym, uzależnieniami, pracy z rodziną, trudnościami w relacjach międzyludzkich, pracy z grupą i psychologicznej pracy z organizacjami. Jako bazowa metoda może być również pomocna w pracy rozwojowej i coachingu.

8 Deepak Chopra Droga do miłości Jedna z ważniejszych książek, która traktuje w istocie o duchowości, rozumianej nie tylko religijne – ale jako poszukiwanie sensu i znaczenia własnych wyborów. Sięgnięcie do potężnego źródła kryjącego się w duchowości sprawia , że energia naszego życia wzrasta. Gdy przywrócimy miłości jej duchowy wymiar, możemy przekształcić swoje życie i związki, przepełniając każdy dzień głębią i znaczeniem, atmosferą szacunku lecz również emocjonalnej namiętności.

9 Thomas Merton Droga Chuang tzu Książka wybitnego intelektualisty i zakonnika katolickiego, który przybliża chrześcijanom myśl taoistycznego mistrza. Komentarze zakonnika do wielkiego taoistycznego dzieła, to wielki wkład intelektualny i duchowy w kulturę ludzką.

10 John Preston Zintegrowana terapia krótkoterminowa O metodach terapii nastawionej na rezultat działających krótkoterminowo, część z nich adoptuje również coaching, choć w celach rozwojowych a nie terapeutycznych

11 Sidney Rosen Mój głos podąży za tobą Książka o genialnej metodzie pracy terapeutycznej wybitnego hipnoterapeuty Miltona H. Ericksona; zawłaszczonej i strywializowanej przez nlp

12 Ken Wilber Małżeństwo rozumu z duszą Jedno z najważniejszych pytań współczesności, to relacja między nauką i religią. Nauka dostarczyła nam metody odkrywania prawdy, lecz zawsze osadzona jest w systemie twierdzeń, w paradygmacie, natomiast religia jest przekazem niosącym wartości i etykę, nadającą znaczenie naszemu życiu. Ken Wilber, jeden z najważniejszych filozofów i psychologów naszych czasów, z wirtuozeria i prostotą pokazuje, w jaki sposób moglibyśmy połączyć duchowy, subiektywny świat starożytnej mądrości religijnej z obiektywnym, empirycznym światem współczesnej nauki. Psjonujące!

13 Ken Wilber Krótka historia wszystkiego To swoista opus magna tego wybitnego autora. Obejmuje rozległy historyczny materiał, od Wielkiego Wybuchu aż po sztuczną, postmodernistyczną teraźniejszość. Pokazując nam drogę, która przebyliśmy jako gatunek Wilber chce ukazać sens rozwiniętych przez człowieka postaw wobec rzeczywistości nierzadko sprzecznych ze sobą. Wilber rozwija spójną wizję, która łączy w sobie paradygmaty z różnych dziedzin – fizyki i biologii; nauk społecznych i teorii systemów; sztuki i estetyki; psychologii rozwoju i mistycyzmu – jak również z przeciwstawnych ruchów filozoficznych, od neoplatonizmu do modernizmu, od idealizmu do postmodernizmu. Zwarty wykład z psychologii transpersonalnej, choć Wilber odżegnuje się od tej dyscypliny.

14 Lynne Mc Taggart Pole, w poszukiwaniu tajemniczej siły wszechświata Szokujące odkrycia fizyki kwantowej i możliwe koincydencje z psychologią. Książka niełatwa w odbiorze jednak napisana niesłychanie wnikliwie i rzetelnie co do faktów naukowych i badań. Czy istniej pole energetyczne, która nas przenika i na które wpływamy? Czy to prawda, że jesteśmy istotami informatycznymi w pierwszym rzędzie, przekazującymi informacje zarówno na subtelnym bio-fizycznym poziomie jak w mowie, piśmie, czy za pomocą obrazu? Siła wszechświata, jest zdaniem autorki pole, pole energii oraz wymiany informacji.

15 Lynne Mc Taggart Eksperyment intencjonalny Prawdziwie rewolucyjna choć trudna w odbiorze książka. Na podstawie badań opartych na najnowszych zdobyczach nauki w takich placówkach jak Princeton, MIT, Stanford oraz wielu innych prestiżowych uczelniach i laboratoriach, książka ujawnia niezwykłą prawdę. Okazuje się, że cały wszechświat powiązany jest ogromną ilością pól energetycznych. Autorka nie waha się stwierdzić, że to dzięki nim masz wpływ na wszystko, co Cię otacza. Myśl generuje własną namacalną energię, której możesz użyć, by ulepszyć swoje życie, a gdy połączysz swoje wysiłki z grupą osób, możecie wspólnie zmienić świat oddziałując na niezliczone pola. Fascynujące!

16 Rozmowy z Dalajlamą pod red Arthura Zajonca Nowa fizyka i kosmologia W rozmowach z Dalajlamą znajdujemy związki pomiędzy buddyjską doktryną a odkryciami współczesnej fizyki. Fascynujące! Książka napisana przystępnie i pozwalająca zrozumieć zarówno buddyjskie podejście do rzeczywistości jak i model świata, a nawet psychologii, który wyłania się z koncepcji mechaniki kwantowej.

17 Scott O. Lilienfield i inni 50 wielkich mitów psychologii popularnej Psychologia wrosła w potoczny język i podobnie jak z medycyną, polityką i sportem – wielu czuje się po trosze lekarzami, psychologami i trenerami a wszyscy znają się na polityce. Autorzy przestrzegają przed uproszeniami w rozumieniu zjawiska psychologicznych i ujawniają wiele błędnych przekonań na temat prawideł psychologii.

18 Johannnes Voss Wilk- przywódca i jego strategie przetrwania w niepewnym otoczeniu Wilk nie jest jedynie metaforą. Autor analizuje postawę wilka – przywódcy stada a następnie przedstawia mocne strony „wilczej metody przewodzenia”. Fascynujące jak wiele możemy uczyć się od naszych braci mniejszych!

19 Temple Grandin, Catherine Johnson Zwierzęta czynią nas ludźmi Pasjnująca podróż po badaniach i praktycznych doświadczeniach wybitnej zoolog i psycholog w jej spotkaniach ze zwierzętami. Autorka Temple Grandin, chora na autyzm dzięki własnym , niełatwym doświadczeniom w świecie ludzi potrafiła dogłębnie poznać świat zwierząt.

20 Eugen Pascal Psychologia jungowska Wprowadzenie do psychologii integralnej Junga. Klasyk. Jedna z najbardziej rewolucyjnych i twórczych koncepcji psychologicznych, do dziś inspirująca wielu psychologów to właśnie koncepcja jungowska. Model coachingu rozwojowego Norman Benett Academy bazuje na wielu założeniach teoretycznych junga w opisie ludzkiej natury.

21 Robert Dilts; Smith S., Hallbom T., Przekonania, ścieżki do zdrowia i dobrobycia Niezbyt obszerna książka o sile przekonań, których zmiana nie tylko jest możliwa lecz również potrzebna w drodze do dobrostanu osobistego. Jedna z nielicznych, wartościowych pozycji z nurtu nlp.

22 Robert Dilts Od przewodnika do inspiratora. Coaching przez duże „C” Wykładnia znanego trenera, związanego dawniej z nlp, na temat coachingu. Zdaniem autora coach przez duże C to awakener – przebudzacz. Polskie tłumaczenie tego nie oddaje i w pewnym sensie jest błędne. Tytuł oryginału brzmi: From coach to awakener. Wydawca i tłumacz bali się użyć neologizmów, które lepiej oddawałyby sens książki. Od coacha do przebudzacza, od trenera do przebudzacza, od woźnicy do tego, który przebudza. Nie chodzi o prosta inspirację chodzi raczej o zmianę radykalną. Przebudzenie jest tu słowem najważniejszym, zaczerpniętym z poglądów w Arnolda Mindella i Anthonego de Mello oraz innych autorów.

23 John Whitmor Coaching, trening efektywności Klasyk, napisany przez jednego z prekursorów coachingu brytyjskiego. Pozycja bazowa. Jedna z pierwszych koncepcji coachingu opisane przez arystokratę, biznesmana i sportowca. Oparta na praktyce zarzadzania i własnym doświadczeniu autora.

24 Bartłomiej Boral, Tomasz Boral Techniki zapamiętywania Polscy mistrzowie treningu pamięci o niezawodnych metodach i skutecznych sposobach trenowania umysłu

25 Sharry J., Madden B., Darmody M., W poszukiwaniu rozwiązania. Przewodnik po terapii krótkoterminowej. Krótko, jasno wyłożona pozycja, podręcznik o głównych założeniach terapii krótkoterminowej. Znajdziemy w nim również przegląd metod, bliskich również podejściu coachingowemu, nastawionemu na rezultat.

26 Richard Wiseman 59 sekund Książka o badaniach naukowych, których celem było zgłębienie przypadku oraz świadomej drogi do szczęścia. Czym jest szczęścia? Dlaczego niektórzy je osiągają a inni nie?

27 Richrad Wiseman Kod szczęścia Kontynuacja tematu szczęścia. Brytyjski profesor przeanalizował postawy ludzi, którzy uznają siebie za pechowców i porównał ich styl życia, przekonania i postawy z ludźmi określającymi siebie jako szczęściarzy

28 Richard Wiseman Paranormalność. Dlaczego widzimy to czego nie ma? Zaskakujące aspekty działania naszego mózgu i percepcji. Książka, która zarówno uczy pokory wobec własnych, ludzkich ograniczeń jak i w sposób pasjonujący przedstawia badania na temat zjawisk percepcyjnych takich jak ślepota na zmiany, czy niezauważenie dużych zmian w otoczeniu, czy też wyrywkowego zapamiętywania i wielu innych. Jak z tego nauka?

29 Richard Wiseman Dziwnologia Książka nawiązująca do tematu paranormalności, dziwnologia, czyli nietypowe zjawiska, które przydarzają się normalnym, zdrowym ludziom. Profesor Wiseman badając graniczne obszary ludzkiej psychologii wysnuwa pasjonujące wnioski na temat naszego życia. Na przykład – w jaki sposób jakość naszego życia zależy od percepcji, czyli spostrzegania.

30 Preston J. Zintegrowana terapia krótkoterminowa Krótki, treściwy podręcznik po terapii krótkoterminowej, z opisem metod. Kanon dla wszystkich którzy zajmują się pomaganiem, oraz nastawieniem na rezultat w pracy z klientem.

31 Vera F. Birkenbihl „Nowe” siano w głowie Swego czasu rewolucyjna książka, wybitnej, choć mało znanej w Polsce coacherki. Wiedze na temat kreatywności, wychodzenia z wzorca schematów oraz języka korzyści, jak nikt potrafiła przełożyć na język praktycznego treningu. Znakomita pozycja treningowa, pełna ćwiczeń, kreacji i sugestii do pracy nad konkretnymi potrzebami.

32 Lindley A.P., Joseph S., red. naukowa Psychologia pozytywna w praktyce Podręcznik, wykładnia podstawowych założeń i teorii dotyczących psychologii pozytywnej – jej celów i kierunków rozwoju. Bazowa pozycja dla coachów, gdyż coaching czerpie z psychologii pozytywnej – zarówno same założenia jak i metody.

33 Tal ben Shahar W stronę szczęścia Kultowa książka Izraelskiego psychologa pracującego na Harvardzie. Zebrał w niej najbardziej wyraziste i spójne koncepcje dotyczące szczęścia, a co ważniejsze metody i sposoby zmierzania do uzyskania stanu szczęścia. Jego seminarium budziło w ostatniej dekadzie ogromne zainteresowanie. Niektóre modele opisane przez autora zostały z powodzeniem zaadoptowane do coachingu m.in. przez M. Bennewicza

34 Haley J. Niezwykła terapia. Techniki terapeutyczne Miltona H. Ericksona. Strategiczna terapia krótkoterminowa. Opis metody M. H. Ericksona, wybitnego terapeuty i hipnoterapeuty, który zapoczątkował rewolucją w podejściu do psychologii i psychiatrii praktycznej. Erickson znajdował po swojej śmierci mniej lub bardziej twórczych i etycznych naśladowców. Jego osobistą metodę cechował głęboki humanizm i chęć służenia ludziom, w przeciwieństwie do niektórych jego naśladowców. W książce znajdują się zarówno zapisy sesji ericksonowskich jaki spójny wykład metody.